05.01.2018 roku w Galerii restauracji Konfederacka 4 w Krakowie odbył się wernisaż pierwszej zbiorowej wystawy zorganizowanej w ramach projektu „Jestem artystą!” realizowanego w Zespole Szkół Specjalnych nr 14 w Krakowie.
W klimatycznym wnętrzu odbyło się bardzo ciepłe i pełne wzruszeń spotkanie z małymi-szkolnymi oraz dorosłymi-profesjonalnymi artystami z całej Polski. Dzieci były zaskoczone, ale i poruszone faktem, że ich rysunki wzbudziły aż takie zainteresowanie. Były w centrum uwagi dorosłych, ale odczuły też bardzo wyraźnie, że były ważne również dla artystów, którzy nie tylko stworzyli dla Nich swoje obrazy-odpowiedzi w tym artystycznym dialogu, ale przyjechali z całej Polski by się z nimi spotkać.
Wydarzenie uświetniła swoją obecnością i poprowadziła aktorka, Pani Anna Sokołowska. Podczas wernisażu Goście zostali poczęstowani potrawami przygotowanymi przez uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia przy ZSS 14. Uczniowie ci wielokrotnie byli nagradzani, podczas Małopolskich Konkursów Kucharskich i Cukierniczych. Czas umiliły nam uczennice – Ania Kułek i Justyna Śliwa, które wykonały swoje interpretacje znanych piosenek.
Artyści plastycy prezentowali swoje obrazy , poeci recytowali napisane dla dzieci wiersze. Najmłodsi uczniowie ZSS 14 wysłuchali odczytanego im listu od nieobecnej, ale bardzo zaangażowanej w realizację projektu rosyjskiej malarki Marii Zelenowej, w którym napisała im między innymi: „Marysiu, (Marysia Kochanowska z kl I)moje osobiste pozdrowienia dla Ciebie, ponieważ mamy tak samo na imię. Widziałam Twoje dwa rysunki – pisklę z jajkiem i świnkę. Naprawdę bardzo mi się podobają! Na pewno pisklę już się wykluło i czeka, aż z jajeczka wykluje się jego rodzeństwo. Sama mam młodszego brata i siostrę, również bardzo na nich czekałam – dokładnie tak, jak Twoje pisklę. Razem zawsze jest fajniej!”
Dzieci z wypiekami na twarzy dopytywały artystów: „Czy Pani naprawdę wymyśliła ten wierszyk dla mnie? (Patryk)”? „Nie przepisała go Pani z książki(Izydor)?”. Kasia z radością oprowadzała gości po wystawie i przedstawiała się: „Jestem artystą!”. Rodzice, pełni dumy, ale i zdumienia z cichą radością uczestniczyli w wydarzeniach i dziękowali za tak wyjątkową okazję do przeżywania rodzicielskiej dumy i radości. Dopytywali o dalszy ciąg projektu, o to kiedy kolejna wystawa i czy można zakupić powstałe prace- czy to już koniec?
To dopiero początek. Zaledwie pierwsza wystawa zbiorowa. Można było zobaczyć na niej prace uczniów i artystów, które obecnie znajdują się w Krakowie. Były to między innymi obrazki uczniów: Michała Walczaka, Kamila Trepy, Pawła Rysia, Michała Mlaka wraz z malarskimi odpowiedziami malarza i pastelisty Zbigniewa Matyska ze Skierniewic; obrazek Daniel Kopcia z obrazem olejnym artystki krakowskiej Małgorzaty Maćkowiak; rysunki Beaty Raźnej i Darka Koczura z malarskimi odpowiedziami artysty Marka Strójwąsa z Warszawy; pastele Kuby Czekaja z obrazem malarki ALEXIT (Aleksandry Tropisz z Łodzi); Szkice Sebastiana Jamborskiego i Kamili Cholewy z malarstwem Bernadety Sudnikowicz z Mirosławca; Prace Kamili Wróbel i Julii Sochy z poezją p. Wandy Dziadkowiec z Krakowa; obrazki Agnieszki Budyś, Tomka Marszałka i Małgorzaty Bobek z malarstwem artystki krakowskiej Izabeli Mazur-Serwy; Prace przestrzenne studentki krakowskiej ASP p. Justyny Klechy z pracami Magdy Walczak, Roberta Miszteli i Pawła Rysia; malarstwo krakowskiej artystki McZ z rysunkami Izydora Spólnika, Marysi Kochanowskiej, Patryka Rogali, Kuby Szulca, Oskara Szeląga, Rysunki Dawida Wójcika i Justynki Jędrzejczak z linorytami Katarzyny Ociepskiej-artystki z Krakowa oraz prace uczniów i artystów prezentowane już wcześniej na wystawach indywidualnych. Do tej pory odbyło się kilka indywidualnych wystaw – praca dziecka wraz z odpowiedzią artysty prezentowane były na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz w MOK w Józefowie. Swoje prace prezentowali między innymi: Izydor Spólnik i Patryk Rogala, Agata, Kamila i Natalka Lubaszek z pracami poetki i malarki Jagny Safińskiej (SafiJa), Tomek Czekaj z malarką Elżbietą Bogusławską, młodsi uczniowie z obrazami artystki McZ i poezją p. Wandy Dziadkowiec.
„Projekt nabiera rozmachu. Obecnie zaangażowało się w jego realizację 21 artystów z Polski i zagranicy, ale ich liczba systematycznie rośnie. Teraz powstają kompozycje muzyczne do wierszy napisanych jako odpowiedzi na rysunki dzieci, spektakl teatralny zainspirowany pracami uczniów, animacje na podstawie dziecięcych rysunków. Mamy także nadzieję na warsztaty taneczne z hiszpańską tancerką flamenco oraz na wspólne koncertowanie ze znanymi muzykami. Kolejne wystawy indywidualne i zbiorowe są w trakcie organizacji. ”- uchyla rąbek tajemnicy koordynatorka projektu Magdalena Czapiga. Nazwiska kolejnych artystów małych i dużych, którzy są zaangażowani w projekt pojawią się przy okazji kolejnych wydarzeń związanych z realizacją projektu.